Jak wybrać sprzęt?

Uzyskanie atmosfery o odpowiednich parametrach nie jest prostym zadaniem. To skomplikowany proces. Różne czynniki mają wpływ na to, jaki klimatyzator najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Dlatego najlepiej skorzystać z porady firmy instalującej. Warto jednak zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które pomogą podjąć decyzję.

 

Co ma obejmować kontrolowanie klimatu w pomieszczeniu?

Czy wystarczy samo ochładzanie pomieszczenia? Może będzie potrzebna również funkcja wentylacji lub ogrzewania? Odpowiedzi na te pytania wpływają na typ zakładanego systemu.

 

Jaka ilość pomieszczeń?

Od tego zależy jak rozbudowany będzie system. Jeśli klimatyzacją ma być objęte więcej niż jedno pomieszczenie, do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych.

 

Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń?

Klimatyzacja ma być założona w sklepie? A może w biurze? Lub w pomieszczeniu mieszkalnym? Zastosowanie pomieszczenia ma wpływ na dobór odpowiedniego systemu.

 

Jaka wydajność jest potrzebna?

Wydajność zapewnia odpowiednie działanie systemu. Zbyt duża może wywołać przeciągi, wahania temperatury i ma duży pobór energii. Zbyt niska nie osiągnie oczekiwanej temperatury. Żeby prawidłowo określić wydajność, najlepiej zlecić obliczenie zapotrzebowania mocy osobie montującej. Wykwalifikowany monter weźmie pod uwagę różne czynniki mające wpływ na zapotrzebowanie mocy – m.in.: oświetlenie, przenikanie światła słonecznego lub liczbę osób w pomieszczeniu.

 

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?

Jednostkę zewnętrzną montuje się w łatwo dostępnym miejscu, co umożliwi wykonanie prac konserwacyjnych. Musi też mieć zapewnioną wytrzymałą podstawę.

 

Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną?

Analizę rozpoczyna się od sprawdzenia układu pomieszczenia – czy na ścianie jest wolne miejsce, czy sufit jest podwieszany itp. Pod tym względem wybiera się model posiadający odpowiednie możliwości montażowe. Uwagę trzeba też poświęcić odpowiedniemu położeniu urządzenia. Każdy klimatyzator rozprowadza powietrze według własnego wzoru. Niewłaściwe położenie może skutkować hałasem lub przeciągiem.

 

Jakie panują warunki atmosferyczne?

Jednostka zewnętrzna jest wystawiona na wpływ różnych warunków atmosferycznych. Jej odporność wpływa na wytrzymałość urządzenia oraz żywotność całej instalacji.

 

Jaki poziom oczyszczania powietrza?

W powietrzu unoszą się zanieczyszczenia i cząstki kurzu. Można je w prosty sposób usunąć przy pomocy filtrów w jednostkach zewnętrznych. W naszej szerokiej ofercie są dostępne filtry o różnych poziomach filtrowania.

 

Kto na instalatora?

Dobry i wykwalifikowany instalator jest niezbędny, by prawidłowo założyć system. To on jest odpowiedzialny za obliczenie, projekt i instalację systemu według wymagań i potrzeb klienta. Posiadane przez niego umiejętności umożliwią stworzenie właściwego klimatu.